Natažení marmolitové omítky na stěny v interiéru
Rádi byste měli marmolit na stěnách v interiéru, ale nevíte, jak správně natáhnout marmolit? Na následujících řádcích vás celým procesem provedeme. Pomůžeme vám s výběrem vhodného pojiva, řekneme vám, jaké vybavení budete potřebovat, jak namíchat marmolitovou směs i jak provést samotnou aplikaci.
Marmolitová omítka se skládá z pojiva a kameniva frakce 0,7–1,8 mm nebo frakce 1–4 mm a je oblíbená především v interiérech. Zvolit však můžete také kamenný koberec, který je tvořen z větších kamínků. Návod na natahování kamenného koberce na stěny interiéru jsme vám již sepsali.
Ani marmolity, ani kamenné koberce se nemusíte bát aplikovat také na podlahy nebo do exteriéru na sokl domu, na plot, jako náhradu dlažby či na fasádu domu. Podrobné postupy aplikace kamenných koberců a marmolitů na různé povrchy najdete mezi ostatními návody.
Výběr pojiva pro stěny z marmolitu
Pro natažení kamenného koberce na stěny interiéru můžete zvolit buďto jednosložkové akrylátové pojivo Premix 0,7–1,8 mm, jednosložkové akrylátové pojivo Premix 1–4 mm, anebo dvousložkové polyuretanové pojivo pro svislé plochy.
Jednosložková akrylátová pojiva Premix na bázi silanizované styren-akrylátové disperze mají bělavý odstín, který po vyschnutí zprůhlední. Vyznačují se dlouhou zpracovatelností a pevností. Premix smíchaný s kamenivem je potřeba aplikovat na podklad s adhezním můstkem. Jedině tak marmolit k podkladu dobře přilne. Premix vybírejte podle zrnitosti zvoleného kameniva – zrnitost v názvu Premixu odpovídá zrnitosti kameniva.
Dvousložkové polyuretanové pojivo na svislé stěny vyniká odolností vůči slunečním paprskům i vodě. Jeho předností je také dlouhá životnost bez známek žloutnutí a bez ztráty lesku. V neposlední řadě se může pochlubit vysokou odolností vůči oděru, díky čemuž se jedná o perfektní volbu do frekventovanějších místností, na schody, a především do exteriéru. V interiérech vám ho doporučujeme na menší plochy, například svislé části schodů nebo sokly na zdech. Pokud si přejete aplikovat marmolit na celé zdi, vsaďte na akrylátové pojivo.
Vybavení pro natažení marmolitu na stěnu
Pro aplikaci marmolitu na zdi interiéru budete potřebovat tyto pomůcky:
- zednická lžíce
- malý kbelík
- velký kbelík
- nerezové hladítko
- míchadlo s regulací otáček
- hadřík
- aceton
- sprej na hladítko
Příprava podkladu před natažením kamínkové omítky
Správná příprava podkladu je zásadní pro pevné přichycení marmolitu a jeho dlouhou životnost. Při aplikaci marmolitu svépomocí se proto držte následujícího postupu. Podklad, na který marmolit budete aplikovat, musí být suchý, rovný a pevný. Odstraňte z něho prach a mastnotu a případné nerovnosti vyrovnejte pomocí lepidla a perlinky.
Chystáte-li se aplikovat marmolitovou omítku na stěnu s hladkým nesavým povrchem, například s kachličkami, je nutné glazuru nejprve zbrousit, anebo kachličky rovnou odstranit. Pokud byste toto neudělali a natáhli marmolit na hladký nesavý povrch, mohlo by dojít ke sjíždění kamínkového materiálu.
Následně budete na podklad nanášet některé, anebo všechny tyto přípravky:
- systémovou izolaci Water Izol nebo systémovou izolaci KK Izol (platí pro stěny sprchového koutu)
- epoxidovou penetraci EPOX 2010 (pouze pro Water Izol)
- systémový adhezní můstek
Které z přípravků budete potřebovat a v jakém pořadí je budete nanášet závisí na vámi vybraném pojivu a místu, na které jste se rozhodli aplikovat marmolit.
Výběr přípravků pro natahování marmolitu s akrylátovým pojivem
Chystáte se aplikovat marmolit s akrylátem na stěny sprchového koutu? V takovém případě je potřeba provést jejich hydroizolaci, aby byly chráněné proti vodě a vlhkosti. Vybírat můžete ze dvou výše zmíněných izolací. Kterou zvolíte je čistě na vás. My však doporučujeme vsadit na hydroizolaci Water Izol. Jedná se o dražší přípravek, zato výrazně kvalitnější. Návod pro aplikaci hydroizolace Water Izol a návod pro nanášení hydroizolace KK Izol jsme pro větší přehlednost sepsali samostatně.
Jakmile vyberete hydroizolaci, přichází řada na ostatní výše vypsané přípravky. Na podklad musí být aplikovány ve správném pořadí. Toto pořadí se odvíjí právě od zvolené hydroizolace pod marmolit.
- s izolací Water Izol – podklad, penetrace EPOX 2010, izolace Water Izol, systémový adhezní můstek a kamenný koberec
- s izolací KK Izol – podklad, systémový adhezní můstek, izolace KK Izol, systémový adhezní můstek a kamenný koberec
Budete nanášet marmolit s akrylátem na ostatní interiérové stěny? V tom případě není potřeba stěny izolovat. Podklad stačí očistit, zpevnit a aplikovat na něj systémový adhezní můstek a poté již marmolitovou směs.
Výběr přípravků pro aplikaci marmolitu s dvousložkovým polyuretanovým pojivem
Aplikujete marmolit s polyuretanem na stěny sprchového koutu? I v tomto případě je nezbytné stěny nejprve izolovat a volba hydroizolace pod marmolit je čistě vaší volbou. My se opět přikláníme k izolaci Water Izol. Skladba marmolitu bude v závislosti na zvolené hydroizolaci vypadat takto:
- s izolací Water Izol – podklad, penetrace EPOX 2010, izolace Water Izol, polyuretanový přechodový můstek a kamenný koberec
- s izolací KK Izol – podklad, systémový adhezní můstek, izolace KK Izol, polyuretanový přechodový můstek a kamenný koberec
Chcete nanášet marmolit s polyuretanem na ostatní stěny v interiéru? Pak není nutné stěny izolovat. Podklad doporučujeme pouze přebrousit, abyste odstranili veškeré nerovnosti a mastnotu a poté můžete aplikovat epoxidovou penetraci EPOX 2010. Jakmile penetrace pod marmolit zaschne, naneste polyuretanový přechodový můstek.
Při nanášení přechodového můstku se držte tohoto postupu:
- Do kbelíku přelijte složky A a B a důkladně je míchejte po dobu 3 minut při cca 300 ot./min.
- Smíchanou směs znovu již nemíchejte, po odstátí hrozí exotermická reakce.
- Směs přechodového můstku aplikujte nerezovým hladítkem ve vazné vrstvě.
- Nanášejte v doporučené spotřebě, tzn. cca 1 kg/m².
- Na čerstvě natažený nezaschlý přechodový můstek aplikujte směs kamenného koberce.
Vydatnost podle frakcí kameniva a zvoleného pojiva
Přibližná vydatnost m²/kg kameniva frakce 0,7–1,8 mm při použití akrylátového pojiva Premix 0,7–1,8 mm:
balení | 5 kg | 12,5 kg | 25 kg |
akrylátové pojivo | 2,16 kg | 5,4 kg | 10,8 kg |
vydatnost | 1,4 m2 | 3,5 m2 | 7 m2 |
Přibližná vydatnost m²/kg kameniva frakce 1–4 mm při použití akrylátového pojiva Premix 1–4 mm:
akrylátové pojivo | 9,53 kg |
vydatnost | 3,5 m2 |
Přibližná vydatnost m²/kg kameniva frakce 0,7–1,8 mm i frakce 1–4 mm při použití dvousložkového polyuretanového pojiva pro svislé plochy:
frakce | 0,7-1,8 mm | 1-4 mm |
kamenivo | 12,5 kg | 25 kg |
pojivo | 2 kg | 2 kg |
vydatnost | 3,5 m2 | 3,5 m2 |
Příprava kamínkové směsi s pojivem
Vybrali jste si pro aplikaci marmolitové omítky akrylátové pojivo Premix? Pak vsypte pojivo do velké nádoby, přisypte k němu zhruba 1/3 kameniva a promíchejte. Do této směsi přidejte i další dvě třetiny kameniva a vše společně promíchejte elektrickým míchadlem při max. 200 otáčkách za minutu. Při větší rychlosti míchání by došlo k obroušení oblázků a tvorbě šmouh v budoucí omítce.
Upozornění: Premix má bělavou barvu, která však po vyschnutí zprůhlední.
Pokud jste se rozhodli pro natažení marmolitu na stěny s polyuretanovým pojivem, řiďte se těmito pokyny: Na 2 kg směsi budete potřebovat 25 kg kameniva a složky pojiva v poměru A 1,3 kg, B 0,7 kg. Na 1 kg směsi budete potřebovat 12,5 kg kameniva a složky pojiva v poměru A 0,65 kg, B 0,35 kg. Vytvořte si jen tolik marmolitové směsi, kolik zvládnete zpracovat do 15 minut při teplotě cca 20 °C. Při vyšších teplotách se doba zpracovatelnosti směsi zkracuje.
Složky A a B polyuretanového pojiva nalijte do malého kbelíku a po dobu 3 minut při cca 300 otáčkách za minutu míchejte. Kamenivo nasypte do velké míchací nádoby, přilijte promíchané pojivo a obě složky dohromady smíchejte tak, abyste obalili všechny kamínky pojivem. Precizně smíchanou směs znovu již nemíchejte, mohlo by dojít k prudké samovolné exotermické reakci. Takto připravenou směs zpracujte nejpozději do 30 minut.
Jak natáhnout marmolit na stěny interiéru
Kamínky smíchané s akrylátovým pojivem natahujte pomocí nerezového hladítka na tloušťku jednoho zrna odpovídající vámi zvolené zrnitosti kameniva.
Kamínky smíchané s polyuretanovým pojivem nanášejte na povrch pomocí ocelového hladítka do vazné vrstvy v síle vámi zvolené frakce. Aby se vám s lepivou marmolitovou směsí lépe pracovalo a nepřichytávala se vám na hladítko, použijte sprej na hladítko, který na něj jednoduše nastříkáte a můžete se pustit do práce. Pokud natahujete marmolit na malé plochy, materiál si rozdělte na menší části.
Údržba nářadí po aplikaci marmolitu do interiéru
Pokud jste marmolit natahovali s pomocí akrylátového pojiva, k omytí nářadí vám bude stačit čistá voda. Jestliže jste jako pojivo zvolili dvousložkový polyuretan, k odstranění všech zbytků marmolitové směsi z nářadí budete potřebovat aceton.
Nejčastější chyby při aplikaci marmolitové omítky
Jestliže jste zvolili akrylátové pojivo Premix, vyhněte se těmto chybám:
- Neaplikujte vrstvy marmolitu silnější než na 1–2 zrna – aplikace příliš silné vrstvy vede k odpadnutí nebo prověšení marmolitu ze zdi.
- Marmolit aplikujte na izolovaný podklad – pokládka kamínkového povrchu bez předchozí izolace má za následek opětovné nasátí vody a vytvoření bílých skvrn a fleků, které při mínusových teplotách mohou odpadnout. Pokud není podklad izolovaný, použijte některou z našich hydroizolací – Water Izol nebo KK Izol – a teprve poté naneste marmolit.
- Vyhněte se kontaktu s vodou – pokud kamínková omítka během doby tvrdnutí (cca 24 hodin při 20 °C) přijde do kontaktu s vodou a zvlhne, pojivo zbělá, místo aby bylo průhledné, změkne a začnou se z něho drolit kamínky.
- Aplikujte marmolity během suchých teplých dní – natahování marmolitu v příliš chladném a vlhkém počasí zabrání ztuhnutí a vyschnutí vody z pojiva.
- Nedoporučujeme provádět pokládku marmolitu při teplotě pod 15 °C.
Pokud jste zvolili jako pojivo dvousložkový polyuretan, vyhněte se těmto chybám:
- Neaplikujte vrstvy marmolitu silnější než na 1–2 zrna – aplikace příliš silné vrstvy vede k odpadnutí nebo prověšení marmolitové omítky ze zdi.
- Zvlhlé kamenivo nikdy neaplikujte – pytle s kamenivem dodáváme v suchém stavu a nesmějí přijít do styku s vodou.
- Vyhněte se kontaktu s vodou – pokud kamínková omítka během doby tvrdnutí (cca 24 hodin při 20 °C) přijde do kontaktu s vodou a zvlhne, pojivo zbělá, místo aby bylo průhledné, změkne a začnou se z něho drolit kamínky.
- Provádějte pokládku, když se teplota pohybuje mezi 20 a 25 °C – pojivo tvrdne minimálně 24 hodin a se snižující se teplotou (pod 20 °C) se doba prodlužuje. Naopak při vyšších teplotách (nad 25 °C) dochází k řídnutí pojiva, které stéká a na kamínkách zůstává pouze slabá vrstva.
- Nedoporučujeme provádět pokládku marmolitu při teplotě pod 13 °C a při teplotě nad 27 °C.
- Dvousložková pojiva nemíchejte klacíkem ani vařečkou – na složky A + B vždy používejte elektrické míchadlo, jinak nedojde ke správnému natužení.
- Nikdy nemíchejte najednou složky A + B + KAMENIVO – jedná se o hrubé porušení technologického postupu. Pojivo se správně nepromíchá a nedojde k potřebnému natužení. Na omítce se po čase vytvoří tmavé fleky, které lepí a jsou měkké, při zmoknutí tyto fleky zbělají a drolí se.
- Důkladně promíchejte připravené a promíchané pojivo s kamínky – na místech, kde je pojiva méně, se marmolit začne drolit.
- Pečlivě vytřete veškeré pojivo ze kbelíku a přidejte ho ke kamínkům – zbytky pojiva v kbelíku mají za následek špatný poměr pojiva a kamínků v omítce. Pro důkladné vytření kbelíku použijte gumovou kuchyňskou stěrku.
- Marmolit aplikujte na soudržný podklad – při aplikaci na nesoudržný podklad se kamínková omítka po zimní sezóně začíná odlupovat i s částmi podkladu.