Kamenný koberec na schody – návod pro pět způsobů pokládky kamenného koberce a marmolitu
Lámete si hlavu nad tím, jak se dělají schody z kamenného koberce? Od toho jsme tu my, abychom vám poradili. Pokládka kamenného koberce na schody vyžaduje pečlivost a dodržení jednotlivých kroků, aby byla zajištěna dlouhá životnost a esteticky příjemný vzhled. Přinášíme vám hned pět tipů na to, jak provést pokládku kamenného koberce na venkovní schody krok za krokem.
1. Aplikace kamenného koberce na schodový systém natahováním pomocí polyuretanu
1. Obroušení a vysátí horizontálních i svislých ploch schodů
Před aplikací penetračních vrstev a samotného kamenného koberce je nezbytné obrousit všechny svislé i vodorovné plochy schodů, abyste odstranili nečistoty, zbytky starých nátěrů či mastnotu. Po obroušení plochy důkladně vysajte veškerý prach, kamínky a jiné drobné částice. Tento krok je klíčový pro zajištění správné přilnavosti dalších vrstev.
2. Penetrace nášlapných ploch i čel schodů
Jakmile je povrch čistý, naneste na vodorovné plochy i čela schodů rovnoměrnou vrstvu epoxidové penetrace pomocí válečku na penetraci, nebo štětce. Tento penetrační nátěr se postará o dobré spojení podkladu s dalšími vrstvami. Napenetrované plochy ihned prosypte dodaným křemičitým pískem a nechte povrch důkladně vytvrdnout.
3. Připevnění ukončovacích lišt pomocí chemické kotvy
Aby bylo zajištěno, že kamenný koberec bude pevně uchycen i na okrajích schodů, připevněte ukončovací lišty pomocí chemické kotvy. Lišty zabrání sesouvání materiálu a dodají schodům esteticky čisté zakončení. Dbejte na to, aby byly lišty připevněny rovně a pevně.
4. Aplikace kamenného koberce Marmowall na čela schodů
Přechodový polyuretanový můstek a polyuretanové pojivo jsou stejné materiály. Pro aplikaci kamenného koberce Marmowall na svislé části schodů (čela schodů) je potřeba nejprve nanést, polyuretanový přechodový můstek, který zajistí přilnavost. Následně aplikujte oblázky kamenného koberce na stěny smíchané s polyuretanovým pojivem na sílu jednoho zrna do tzv. živého přechodového můstku, které je určeno pro svislé plochy a dobře drží i v náročných podmínkách.
5. Pokládka kamenného koberce Marmostone na schodnice
Posledním krokem je samotná pokládka kamenného koberce Marmostone na vodorovné plochy schodů. Použijte kamenný koberec na podlahy, který je určený k položení na vodorovné pochozí plochy. Naneste oblázky rovnoměrně a pečlivě je uhlaďte, aby povrch byl hladký a esteticky příjemný. Pro snadné nanášení a uhlazování vyzkoušejte náš sprej na hladítko, který zajistí, že se kamínky nebudou na hladítko přichytávat.
2. Obklad schodů obkladovými deskami z kamenného koberce
Nejrychlejší řešení pro pokládku kamenného koberce na svislé plochy je použití obkladových desek. Zde je stručný postup pokládky:
1. Příprava podkladu broušením a vysátím
I v tomto případě je potřeba připravit povrch. Nejprve obruste schodnice tak, aby byly rovné a hladké. Broušením odstraníte nejen případné nerovnosti, ale také staré nátěry nebo zbytky nečistot. Poté důkladně vysajte vzniklý prach a nečistoty, aby povrch zůstal dokonale čistý pro další kroky pokládky obkladových desek.
2. Umístění a nalepení obkladových desek na čela schodů
Na svislé části schodů velmi precizně umístěte obklady schodů z kamenného koberce. K lepení obkladových desek zvolte například lepidlo MAMUT nebo flexibilní lepidlo. Dbejte na to, aby byly desky správně zarovnány.
3. Instalace schodových lišt
Po nalepení obkladových desek nasaďte schodové lišty na hrany desek. Lišty zafixujte chemickou kotvou ke schodu, aby byly pevně přichyceny a odolaly dlouhodobému používání.
4. Penetrace vodorovné plochy
Jakmile jsou lišty nainstalovány, přistupte k penetraci schodnic pomocí epoxidové penetrace, která zajistí lepší přilnavost kamenného koberce a zpevnění podkladu. Napenetrované plochy okamžitě prosypte dodaným křemičitým pískem a nechte penetraci důkladně zaschnout dle pokynů výrobce.
5. Natažení kamenného koberce Marmostone na schodnice
Na připravenou a penetrovanou vodorovnou plochu schodu můžete začít pokládat kamenný koberec Marmostone, který je určený pro horizontální pochozí plochy – je proto vhodný k použití na podlahy i schodnice. Naneste oblázky kamenného koberce a důkladně je rozprostřete. Ujistěte se, že je povrch rovnoměrný a hladký. Chcete-li si usnadnit práci, vyzkoušejte náš sprej na hladítko, který zabraňuje přichytávání oblázků.
Praktickou ukázku, jak probíhá pokládka obkladových desek z kamenného koberce, najdete v našem videonávodu.
3. Pokládka kamenného koberce za pomoci bednění schodů neboli šalováním
1. Příprava povrchu – broušení, vysávání, penetrace
Nejprve je třeba důkladně připravit podklad. Povrch schodů obruste, abyste odstranili případné nerovnosti a staré vrstvy nátěrů. Následně vysajte veškerý prach a nečistoty a aplikujte epoxidovou penetraci, která podklad zpevní a připraví jej na samotnou pokládku kamenného koberce. Ihned po aplikaci penetrace prosypte plochy dodaným křemičitým pískem.
2. Příprava bednění
Aby kamenný koberec držel tvar, je třeba připravit bednění, tzv. šalunk na schody, který vytvoří oporu pro lití kamenného koberce. Pro tento účel dobře poslouží dřevěné nebo OSB desky, na které je nutné připevnit pevný igelit jako prevenci přilepení. Bednění je třeba pečlivě upevnit, aby bylo stabilní. Důležité je, aby bylo bednění od čela schodů vzdáleno alespoň 2 cm. Tato vzdálenost zajistí dostatečný prostor pro správnou aplikaci kamenného koberce na svislé plochy.
3. Smíchání oblázků s pojivem na kamenný koberec
Nyní je čas připravit si směs z kamínků kamenného koberce a pojiva. Doporučujeme použít kamenný koberec Marmostone a dvousložkové polyuretanové pojivo. Směs důkladně promíchejte, aby se kamínky rovnoměrně spojily s pojivem. Míchání je klíčové pro zajištění rovnoměrné konzistence a pevnosti.
4. Lití kamenného koberce
Směs kamínků s pojivem aplikujte za šalování. Poté naneste směs na vodorovné plochy schodů pomocí hladítka na kamenný koberec. Povrch kamenného koberce důkladně uhlaďte, abyste dosáhli rovného povrchu bez nežádoucích hrbolů. Pro jednodušší aplikaci využijte náš sprej na hladítko. Po plném vytvrdnutí kamenného koberce, tzn. zhruba po 24–48 hodinách, můžete opatrně odstranit veškeré bednění.
4. Jak položit kamenný koberec na schody natahováním za použití akrylátového pojiva a polyuretanové izolace Water Izol
Tento způsob pokládky kamenného koberce byl dříve oblíbený, dnes už se však příliš nepoužívá, a upřednostňují se předešlé tři metody. Pokud byste přece jen si chtěli položit kamenný koberec za použití akrylátu, na následujících řádcích najdete stručný návod:
1. Obroušení a vysátí schodů
Před samotným pokládáním kamenného koberce je opět potřeba čela i nášlapné plochy schodů precizně a do hladka obrousit, abyste odstranili mastnotu a staré nátěry. Poté je potřeba z povrchů vysát všechen prach, kamínky a jiné nečistoty, aby byly schody čisté a došlo ke správné přilnavosti dalších vrstev.
2. Penetrace svislých i vodorovných ploch
Dalším krokem je aplikace epoxidové penetrace na všechny plochy, a to jak svislé, tak vodorovné. K penetraci se používá epoxidová penetrace, která zajistí lepší spojení podkladu s dalšími vrstvami. Penetraci nanášejte rovnoměrně válečkem na penetraci, popřípadě štětcem a nechte důkladně vytvrdnout. Napenetrované plochy ihned prosypte dodaným křemičitým pískem.
3. Připevnění ukončovacích lišt
Po zaschnutí penetračního nátěru a jeho vytvrdnutí přistupte k instalaci ukončovacích lišt, které slouží k ohraničení kamenného koberce a zajištění jeho pevnosti. Lišty se připevňují pomocí chemické kotvy, která se postará o jejich pevné uchycení i v náročných podmínkách. Ujistěte se, že jsou lišty spojeny plošně s podkladem.
4. Polyuretanová izolace
Následně aplikujte ve třech vrstvách k dosažení vrstvy cca 1 mm polyuretanovou izolaci Water Izol na svislé plochy schodů, a také přes připevněné ukončovací lišty. Tato hydroizolace pod kamenný koberec zajišťuje ochranu před vlhkostí a zabraňuje jejímu pronikání do podkladu. Je důležité hydroizolační nátěr rovnoměrně rozprostřít a dodržet doporučenou tloušťku vrstvy.
5. Pokládání vodorovné plochy podlahovým systémem
Po izolaci následuje pokládka oblázků kamenného koberce na vodorovné plochy schodů, tedy na jednotlivé stupně. Kamenný koberec Marmostone rovnoměrně roztáhněte a uhlaďte tak, abyste dosáhli hladké plochy bez nerovností. Pro jednodušší aplikaci použijte náš sprej na hladítko.
6. Adhezní můstek na svislé plochy
Pro lepší přilnavost kamenného koberce pojeným akrylátovým pojivem naneste na čela schodů adhezní můstek. Tento můstek zlepšuje vazbu mezi podkladem a následně nanášeným materiálem.
7. Natažení svislé plochy kamenným kobercem pomocí akrylátového pojiva
Posledním krokem je aplikace oblázků kamenného koberce Marmowall smíchaných s akrylátovým pojivem na svislé plochy schodů. Tato směs je určená pro vertikální plochy a zajišťuje pevnost finálního povrchu. Nanášejte ji rovnoměrně na jedno zrno, abyste dosáhli hladké a odolné vrstvy. Takto dosáhnete sjednoceného vzhledu schodů.
5. Schody z kamenného koberce natahováním s využitím akrylátového pojiva a cementové izolace KK Izol
Stejně jako předešlý způsob pokládky kamenného koberce za pomoci akrylátu byl i tento v minulosti často využívaný. Dnes už upřednostňujeme varianty pokládání kamenného koberce pomocí polyuretanu, desek anebo bedněním (šalováním). V případě, že byste přece jen rádi využili starší postup s akrylátovým pojivem, tady najdete stručný návod pokládky:
1. Broušení a vysávání schodů
Stejně jako u předešlého postupu je potřeba schody přebrousit a vysát pro dosažení čistého a hladkého povrchu, ke kterému další vrstvy dobře přilnou.
2. Upevnění schodových ukončovacích lišt
Na kraj každého schodu připevněte chemickou kotvou schodové ukončovací lišty, jejichž účelem je ohraničit a zpevnit kamenný koberec. Chemická kotva se postará o opravdu bytelné zajištění lišt a schody tak ustojí všechny běžné provozní podmínky.
3. Penetrace svislých a vodorovných ploch schodů
K zajištění dobré přilnavosti izolace KK Izol natřete čela schodů i nášlapné plochy adhezním můstkem. Ten se postará o pevné spojení podkladu s kamenným kobercem.
4. Aplikace cementové hydroizolace KK Izol
V tomto kroku je potřeba nanést dvousložkovou cementovou hydroizolaci KK Izol pod kamenný koberec, a to jak na vodorovné, tak na svislé plochy schodů. Tloušťka nátěru by měla být minimálně 1 mm. Nevynechejte ani ukončovací lišty. Touto cementovou hydroizolací pod kamenný koberec je potřeba pokrýt celé schody, aby byly dobře chráněny před pronikáním vlhkosti.
5. Penetrace svislých ploch schodů
K zajištění dobré přilnavosti oblázků kamenného koberce Marmowall natřete čela schodů adhezním můstkem, který zajistí pevné spojení podkladu a kamenného koberce. Ihned po aplikaci penetrace prosypte natřené plochy křemičitým pískem, který je součástí dodávky.
6. Epoxidová penetrace vodorovných ploch schodů
Proveďte penetrační nátěr nášlapných ploch schodů. Použijte k tomu epoxidovou penetraci, kterou je potřeba nanášet rovnoměrně za použití válečku na penetraci, nebo štětce.
7. Aplikace kamenného koberce na nášlapné části schodů
Nyní je čas na samotnou pokládku kamenného koberce. Začněte vodorovnou plochou schodů. Roztírejte kamenný koberec Marmostone v rovnoměrné vrstvě a precizně ho uhlaďte, ať předejdete nežádoucím nerovnostem. Pro snazší aplikaci využijte náš sprej na hladítko kamenného koberce.
8. Natažení kamenného koberce na svislé plochy schodů
V poslední fázi natáhněte kamenný koberec Marmowall smíchaný s akrylátovým pojivem na svislé části schodů. Akrylátové pojivo se postará o perfektní přilnavost, díky které vám koberec nebude při aplikaci stékat ani opadávat. Pro dosažení hladké a pevné vrstvy nanášejte směs rovnoměrně na jedno zrno.
Stále si nevíte rady s pokládkou kamenného koberce na venkovní schody? Neváhejte nás kontaktovat na telefonním čísle +420 777 121 233 nebo přes kontaktní formulář. Rádi vám zprostředkujeme položení kamenného koberce profesionální certifikovanou firmou.